چاپ و محیط زیست

چاپ و محیط زیست

 

چاپ و محیط زیست

چاپ و محیط زیست

Print and the environment

مسئله ی محیط زیست در قرن ۲۱ به عنوان یک دستور کار جهانی مطرح است. به هرحال حجم زیادی از او سیستم ها وجود دارند که چاپ خانه داران، ناشران، طراحان، و به طور کلی هر شخصی که به نوعی در چرخه ی
کی صنعت چاپ
فعالیت دارد، می تواند با به حداقل رساندن ضایعات در رابطه با نوع فعالیت خود کم ترین ضربه را به محیط زیست وارد کند

چاپ با هر شکل و روش آن تأثیرات بی شماری در محیط زیست دارد. به عنوان مثال، بسیاری از شرکت ها در ساخت CD و DVD از کربن طبیعی استفاده می کنند که این یعنی هدر دادن منابع طبیعی با هزینه ای معادل کل هزینه ی تولید. اما به طور مشخص کاغذ مهم ترین نقش را در مسئله ی محیط زیست ایفا می کند، که مربوط به محتویات و خمیر سازنده ی آن است. در بحث کاغذ و مرکب به تأثیر استفاده از مواد خام در محیط زیست و چگونگی به حداقل رساندن خسارات آن خواهیم پرداخت. در اینجا به بررسی راه های دیگری می پردازیم که چاپ خانه داران و ناشران میتوانند با اتکا به آن، شرایط کاری باثبات  تری را ایجاد کنند. خیلی از شرکت ها وجود دارند که این روش ها را به صورت داو طلبانه انجام میدهند. اما این واقعا نمیتواند یک انتخاب باشد، چون بسیاری از شرکت های بزرگ و بخش های وسیع دولتی بر رعایت استاندارد مشخصی در رابطه با محیط زیست اصرار دارند، تا اینکه فقط خواسته باشند شرایط کاری را در نظر بگیرند.
در چاپ، با معرفی دیجیتال و کاربرد کامپیوتر در تهیه ی پلیت (CTP) و به خصوص حذف فیلم به عنوان مواد اولیه ی شیمیایی از پروسه ی لیتوگرافی، استفاده از مواد اولیه را به شکل قابل توجه ی در بخش پیش از چاپ کاهش داده است.
استفاده از روش (CTP) کامپیوتر به پلیت، باعث کاهش کاغذ باطله در مرحله ی آماده سازی ماشین شده است. نمونه گیری کامپیوتری نیز کاهش استفاده از مواد اولیه برای تولید نمونه ی کاغذی و حتی کاهش انرژی برای حمل و نقل و رساندن نمونه کار به دست مشتری را به همراه داشته است.
البته چاپ هنوز با مباحثی مانند استفاده از محلول های شیمیایی در پروسه های مختلف کار، استفاده از انرژی در خشک کن ها، تولید دود و بخار و از این قبیل مسائل روبه روست که البته در جهت بهبود این موارد پیشرفت های زیادی صورت گرفته است.

 

 

1 دیدگاه

  1. mohammad گفت:

    اسم کتاب چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Secured By miniOrange