چاپ برجسته یا لترپرست

چاپ برجسته یا (لترپرس) جذاب و متفاوت است مخصوصا برای کسانی که می خواهند کارت ویزیت یا سربرگ های خاص و متفاوتی داشته باشند.

متفاوت بودن در بازار رقابتی امروز یک امتیاز است. اگر می خواهید شیک و متفاوت باشید پیشنهاد ما به شما چاپ لتر پرس برای کارت ویزیت های شما هست.

چاپ برجسته یا لترپرس یکی از انواع روشهای چاپ هست. همنطوری که اطلاع دارید ما روش های مختلف چاپی داریم که تقسیم بندی برای آن ها از ابعاد مختلف وجود دارد . یکی روشهای تقسیم بندی روش های چاپ روشی هست که در آن ما لوح چاپی رو مبنای تقسیم قرار می دهیم .

چاپ برجسته

ابتدا بهتر است که بدانید منظور ما از لوح چاپی چیست؟ لوح چاپی به هر سطحی که ما با استفاده از روش های خاص تصاویر و حروف مورد نظر را برای چاپ باید ابتدا بر روی آن منتقل کنیم تا در مراحل بعدی با آغشته شدن آن به مرکب یا هر روش ماده دیگه ای غیر از مرکب بشه تصاویر رو از روی آن بر روی سطح چاپ شونده ای مثل کاغذ یا … منتقل کرد.

دستگاه چاپ لتتر پرس

لوح چاپ به عنوان یک سطح می تواند انواع و اشکال مختلفی داشته باشه اما وقتی صحبت از چاپ هست شکلی که تصاویر ما بر روی آن نقش بسته اهمیت پیدا می کنه و مبنای ما برای تقسیم بندی روش های چاپ می شود:

روش برجسته

روش گود

لترپرس را می توان بر روی کاغذ مقوا و کاغذ پشت چسب دارpvc، استفاده کرد

چاپ برجسته یا لترپرس

چاپ طلاکوب در تهران

چاپخانه ارزان در تهران

اشکال قابل چاپ می تواند در هر اندازه ای باشد ولی باید متناسب با ماشین چاپ باشد. بنا بر این چاپ در اندازه های مختلف می تواند باشد و محدودیتی ندارد و تنها محدودیت تناسب با ماشین چاپ است.

بیشترین کاربرد چاپ برجسته بر روی کارت ویزیت، بروشور، کاتالوگ،جلد کتاب،کارتهای تبریک است.

لترپرس یا چاپ برجسته از قدیمی ترین روش های چاپی است که در اوسط قرن پانزدهم توسط گوتنبرگ اخترا گردید. چون نخستین بار از این روش برای تکثیر متن و کتاب استفاده شده، در زبان آلمانی به آن « روش چاپ کتاب نیز گفته می شود. در چاپ برجسته ، چاپ از حروف برجسته ی سربی که کنار یکدیگر چیده می شوند برای تهیه فرم چاپی استفاده می گردد. همین سطح برجسته است که باعث انتقال اطلاعات از فرم به روی کاغذ می گردد.

به خاطر استفاده از حروف و فشار د ادن به روی سطح مورد نظر برای چاپ به این روش چاپی لترپرس نیز گفته می شود. پس معلوم شد ، که فرم چاپ برجسته از حروف های مختلف سربی تشکیل شده که به علت برجستگی سطح حروف،انتقال مرکب از روی آن میسر می گردد. روشن است که بخشی از فرم که حامل اطلاعات نیست با سطح چاپی تماس پیدا نمی کند.
امروزه گرچه با دگرگونی های سریعی که سال های اخیر در امر چاپ رخ داده است، روش چاپ برجسته کمتر مورد استفاده قرار میگیرند، ولی از این روش چاپی هم چنان در بعضی از چاپخانه ها، در مواردی خاص استفاده می گردد. در این نوع چاپ، چیدن حروف کنار یکدیگر کاری بسیار زمان بر است و نیاز به تجربه ی زیاد دارد. به منظور سهولت کار وانتخاب حروف با اندازه و شکل مورد نظرف در چاپخانه ، میزهای مخصوصی برای طبقه بندی حروف و دسترسی راحت به آن ها ساخته اند. به کسی که کار چیدن حروف را انجام می دهد حروف چین می گویند، باید گفت این روش جایی همان روش گوتنبرگ است که با گذشت قرن ها از آن، هنوز تغییر چندانی نکرده است .

چاپ برجسته یا لتر پرس

چاپ برجسته یا (لترپرس) با استفاده از حروف سربی که قرن ها به عنوان مهم ترین و تنها روش چاپ مورد استفاده قرار می گرفت امروزه به علت هزینه ی بالای تولید فرم چاپی دیگر رونق پیشین خود را از دست داده و جای خود را به روش های جدید چاپ برجسته ، فلکسو گرافی با فرم های لاستیکی داده است.

در اوایل قرن نوزدهم میلادی (۱۲-۱۸۱۱) مخترعی به نام فردریک کونیگ توانست دستگاه چاپ را مکانیزه کند و او بود که اولین دستگاه چاپ اتوماتیک سیلندری را ساخت .
در سال بعد قسمت های مختلف این دستگاه ، از جمله مکانیزم محرکه روش گردش سیلندر و سیستم اپراتوری آن به تدریج اصلاح گردیده و دستگاه بهینه سازی شد.

اولین دستگاه چاپ اتوماتیک را شخصی به نام گوردون در سال ۱۸۵۰ اختراع کرد. این مخترعی آلمانی، دستگاه چاپ لیبرتی را در آمریکا تولید کرد. سپس دستگاه چاپ گالی توسط شخصی به همین نام در سال ۱۸۷۰ اختراع شد. در همه ی این دستگاه ها به تدریج مکانیزم دستگاه چاپ به روش های مختلف بهینه سازی شد، ولی مهم ترین اختراع که ابداعی نوین بود درسال ۱۹۱۳ توسط شخصی به نام گیلک که خود ناشر کتاب بود صورت گرفت. اختراع گلیک سیستم جدیدی بود که تغذیه ی کاغذ به دستگاه چاپ را به طور خود کار انجام می داد. به این ترتیب که کاغذ توسط گیره هایی که روی بازویی به شکل ملخ هواپیما تعبیه شده بود ، همراه با گردش ملخ، به محل مناسب برای چاپ انتقال می یافت. این دستگاه چاپ به نام ماشین نیگل هایدلبرگ معروف به ملخی بود که از سال های ۱۹۲۰ به بعد شهرت بسیاری پیدا کرد.

اولین دستگاه چاپ برجسته ی سیلندری هایدلبرگ در سال ۱۹۳۶ میلادی با سرعت چاپ ۳۶۰۰ برگ در ساعت تولید و به بازار عرضه شد.

به منظور ارتباط بهتر از وضعیت قرارگیری فرم، سیلندر چاپ و سیستم انتقال مرکب این ماشین سیستم مذکور به صورت جداگانه نشان داده شده است.

دستگاه های چاپ برجسته از فرم هایی استفاده می کردند که توسط چیدن حروف برجسته در کنار یکدیگر بوجود می آمدند. در حدود سال ۱۸۲۲ میلادی شخصی انگلیسی به نام ویلیام جرج دستگاهی ساخت که به وسیله ی آن حروف به صورت خودکار در کنار یکدیگر قرار می گرفتند. به این ترتیب اولین ماشین حروف چینی به صورت خودکار یا اتوماتیک بوجود آمد.

چاپ برجسته یا لترپرست

انتقال مرکب :
چاپ برجسته یا (لترپرس) :در چاپ برجسته انتقال اطلاعات (مرکب ) به روی سطح چاپی توسط سطح برجسته ی روی فرم انجام می گیرد.
سطحی که چاپ توسط آن صورت می گیرد نسبت به سطح غیرچاپی برجسته تر است. ولی سطح چاپی (کاغذ) به دور سیلندر قرار دارد. لایه ای از مرکب با ضخامت ثابت به روی فرم انتقال داده می شود، سپس با تماس وفشار فرم به روی کاغذ با سطح چاپی ، بخشی از این مرکب به روی آن انتقال داده می شود و چاپ صورت می گیرد.

چاپ ملخی که نوعی ماشین لترپرس است ازقدیمی ترین ماشین های چاپ محسوب می شود. در واقع کاربرد حروف سربی که گوتنبرگ مخترع آن بود در این شیوه چاپ بکار گرفته می شود. هرچند نسل ماشین های ملخی رو به انقراض است اما هنوز کارهایی با استفاده از ماشین های ملخی انجام می شود. از جمله کارهای کم تیراژ همچون کارت ویزیت، سربرگ، اعلامیه و .. با بکارگیری ماشین چاپ ملخی و استفاده از حروف سربی، کلیشه های فلزی و قالب های برش انجام می شود.

چاپ خانه مجید با دارا بودن ماشین الات پیشرفته و روز دنیا قادر به هر نوع چاپ است و اگ چاپ های متفاوت و شیک بخواهید چاپ خانه مجید در چاب به شما یاری می رساند.

برای دریافت اطلاعات قیمت چاپ برجسته و هماهنگی لازم با چاپخانه مید تماس حاصل فراید:

با ما تماس بگیرید:

مهندس تلخاب فراهانی: ۰۹۱۲۴۵۰۶۳۵۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *